Wszystko o farbach dostępnych na rynku

Farby mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzieli się je głównie na artystyczne i malarskie. Pierwsze z wymienionych służą powstawaniu dzieł sztuki, czyli malowaniu na płótnie, papierze czy szkle. Drugie – mają za zadanie pokrywać powierzchnie budowlane, takie jak ściany i sufity. Posiadają substancje barwiące: pigment, barwniki oraz inne składniki dodatkowe (spoiwa, wypełniacze).

Farby akrylowe

Farby akrylowe wykorzystywane są zarówno w jednym jak i drugim przypadku. W budownictwie wyróżnia się dodatkowo farby emulsyjne, których zaletą po wyschnięciu jest odporność na wodę, oraz emalie do drewna i metalu, które tworzą trwałe, półmatowe powłoki.

Farby w malarstwie

artysta-w-pracyW malarstwie farby akrylowe są alternatywą dla oleistych. Artysta sam decyduje, które z nich wybierze, które będą dla niego bardziej efektywne. Może mieć jednak tę pewność, że farba akrylowa po wyschnięciu nie wykruszy się i nie odpadnie. Dzieje się tak dzięki żywicom polimerowym, zapewniającym wysoką trwałość i żywotność. Ponadto farba bardzo szybko schnie , w związku z czym nie czekając zbyt długo, można nakładać kolejne warstwy. Kolory są intensywne. Można mieszać je ze sobą do woli i nie obawiać się o to, że z czasem ściemnieją. Konsystencja jest na tyle miękka, że dodatkowe rozcieńczanie nie jest wcale konieczne. Podczas malowania pozostają na płótnie ślady pociągnięcia pędzlem. W końcowym efekcie widzimy, jak całe płótno pokrywa warstwa kolorów o tym samym stopniu połysku. Powszechnie uważa się, iż ten rodzaj farby jest wygodniejszy w użyciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *