Ułatwienia dla dziecka w łazience

bobas

Przygotowanie dziecka do osiągnięcia pełnej samodzielności w łazience to proces. Rodzice zmuszający wychowanka do pewnych czynności na pewno odniosą skutek przeciwny do zamierzonego. Jak podejść do tego obowiązkowego tematu, aby uzyskać sukces? W artykule odkryjesz kilka wartościowych podpowiedzi.

Główne zasady postępowania podczas nauki zasad higieny

Wyrobienie właściwych nawyków u wychowanka to już połowa sukcesu. Stanowcze wypowiedzi rodziców i pomoc w kluczowych higienicznych sytuacjach, jednak bez wywoływania dyskomfortu to wręcz priorytet. Co rodzice robią źle? Przede wszystkim zmieniają raz ustalone zasady. Jeżeli rezygnujesz z pieluszki już do niej nigdy nie wracasz, ale zamiast niej wykorzystujesz nocnik lub dziecięce nakładki sedesowe. Nie trzymaj też dziecka nad muszlą, nie wywołuj w nim negatywnych emocji, bo po prostu będzie narzekać nieustannie. Zamiast straszyć motywuj i wyjaśniaj, do czego dane rzeczy służą i jakie korzyści dziecko osiągnie. Zakup dziecku indywidualnych, fantastycznie wyglądających akcesoriów łazienkowych to kolejny krok w dobrym kierunku. Dobrze jest też dać dziecku kalendarzyk, na którym codziennie, samodzielnie zaznaczy wykonane zadania. Po pełnej, np. miesięcznej realizacji należy wręczyć smykowi ulubioną zabawkę lub zrealizować jego marzenie, oczywiście wcześniej ustalone. Oczekiwanie na nagrodę pobudza motywację, co jest najczęściej aspektem niedocenianym podczas edukacji higienicznej. Rodzice muszą zadbać też o regularność higieny. To wyrabia powyżej wskazane nawyki. Osoba dorosła może wykonywać część zadań pielęgnacyjnych razem z dzieckiem. To będzie wysoce naturalne i zapewni pobudzenie nauki przez modelowanie naprawdę prawidłowych zachowań. Gdy rodzic mówi do dziecka „umyj się”, a sam tego nie robi, wtedy zaburza w dużym stopniu podstawowe funkcje poznawcze, generując zaprzeczenie.

Sukces w higienie przenosi się na całe życie

Dziecko przyzwyczajone do łazienki, z własną strefą akcesoriów pielęgnacyjnych, motywowane do utrzymania czystości i nagradzane na pewno wraz z wiekiem zacznie takie standardy przenosić na resztę wykonywanych zadań. Dopracowanie wartościowych technik edukacji w tym zakresie nie stanowi problemu, ale wymaga utrzymania stałej wytrwałości. W artykule poznałeś już kroki prowadzące do osiągnięcia sukcesu w tej materii.

Jeżeli jesteście zainteresowani kupnem nakładki sedesowej dla dziecka, z pewnością zainteresuje Was oferta marki OKT kids, która oprócz kolorowych produktów, przykłada także bardzo dużą uwagę do ich poczucia komfortu oraz bezpieczeństwa podczas korzystania z tego typu akcesoriów przez dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *