Czyszczenie dywanów i podłóg niczym mistrz – szybko i skutecznie!

Dywany ocieplają dom, dodając kolor, wzór i teksturę. Jednak utrzymanie świeżości dywanów wymaga różnych metod czyszczenia. Dobre czyszczenie przestrzeni jest niezbędne do osiągnięcia szczęśliwego i zdrowego domu. Podobnie wygląda kwestia utrzymania podłóg — zwłaszcza, gdy w domu jest wiele różnych podłóg, z których każda wymaga określonego rodzaju konserwacji. Regularne czyszczenie podłóg jest koniecznością, a częste odkurzanie stanowi pierwszą linię obrony przed brudem i drobnoustrojami, które niszczą włókna dywanów. Jednak dywany wymagają również regularnego całkowitego czyszczenia, aby wyglądały jak najlepiej. Dlatego należy planować generalne mycie podłóg i dywanów co najmniej raz w roku.

Prawidłowe czyszczenie podłóg

W przypadku większości powierzchni ważne jest zamiatanie, odkurzanie i mycie podłóg w celu usunięcia brudu i kurzu, które nagromadziły się na podłodze. Ale to, jak czyścić podłogi i jak często należy je dobrze myć, zależy od wielu czynników. Zaleca się stosowanie specjalnych preparatów do mycia podłóg. Najlepiej czyścić podłogi co jeden do dwóch tygodni. Należy pamiętać, aby regularnie zamiatać, zwłaszcza gdy dużo się gotuje. Zamiatanie jest jednym z lepszych wyjść dla każdego typu podłogi, podczas gdy mycie podłóg samą wodą może je uszkodzić (np. woskowane drewno).

Posiadany rodzaj podłogi ma ogromny wpływ na metodę czyszczenia. Niektóre podłogi są bardziej wymagające w czyszczeniu niż inne. Podczas mycia podłóg drewnianych należy zachować szczególną ostrożność. Należy unikać używania ściernych środków czyszczących, takich jak podkładki do szorowania lub szczotki z twardym włosiem, aby zapobiec zadrapaniom.

Jak czyścić dywany?

Trzeba pamiętać, by zawsze używać produktu przeznaczonego do stosowania na dywanie, zwłaszcza do pielęgnacji miejscowej, ponieważ po czyszczeniu można łatwo usunąć produkt myjący z dywanu. Producent Sidolux zaleca stosowanie specjalnych środków do prania usuwających plamy na dywanach. Jednak są to produkty szkodliwe, ponieważ wymagają zbyt dużej ilości wody do dokładnego spłukania, a wszelkie pozostawione środki czyszczące mogą służyć jako magnesy dla brudu. Należy zawsze wybierać produkty specjalnie opracowane dla dywanów, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Wielu właścicieli domów zapomina o zdejmowaniu butów. W ten sposób brud w łatwy sposób przenika w głąb dywanu. Nagromadzenie brudu może nie tylko rozbić włókna, ale może również zawierać zanieczyszczenia, które mogą powodować choroby. Należy odkurzać co najmniej dwa razy w tygodniu aby usunąć wszelkie drobnoustroje znajdujące się na powierzchni dywanu. W tym celu szczególnie polecany jest środek do odkurzaczy piorących Dywanlux.  Aby naprawdę wniknąć w dywan, zaleca się przeprowadzić dokładne czyszczenie parą wodną co sześć miesięcy lub co najmniej raz w roku. W przypadku trudnych plam zaleca się osuszanie ręcznikiem papierowym lub myjką. Więcej na temat skutecznych metod czyszczenia dywanów znajdziesz w artykule – Jak wyczyścić dywan bez szorowania?

Oczywiście można zdecydować się na zatrudnienie profesjonalistów. Każda metoda (w przypadku obsługi przez wykwalifikowanego specjalistę od czyszczenia dywanów) zdziała cuda w przypadku brudnych dywanów. Profesjonaliści nie tylko mają mocniejszy sprzęt do czyszczenia dywanów, ale zazwyczaj mają też znacznie większe doświadczenie w usuwaniu plam z dywanów.