Jak wybrać najlepszą drukarkę do nowoczesnego biura?

Drukarka jest jednym z najważniejszych urządzeń, jakie powinny znaleźć się w każdym nowoczesnym biurze. Powinna pozwalać na wykonywanie wysokiej  jakości druku, najlepiej w kolorze. Ponadto drukarka do biura musi pracować wydajnie i bezawaryjnie tak, aby możliwe było przygotowywanie dużej ilości dokumentów w krótkim czasie. Nie mniej ważne są koszty eksploatacji drukarki, dlatego trzeba dużą uwagę zwrócić na ceny tuszów i akcesoriów przydatnych podczas codziennej pracy.

Dokumenty w wersjach papierowych

Dziś coraz więcej operacji jest wykonywanych elektronicznie. Wciąż istnieje jednak potrzeba przygotowywania dokumentów w formie papierowej. Wydruki mogą służyć do prezentacji projektów prowadzonych przez biuro, osiągnięć pracowników, a nawet można je traktować jako dekoracja biurka lub uzupełnienie wystroju pomieszczenia przeznaczonego dla pracowników. Drukarka do biura może też posłużyć do przygotowania materiałów przypominających zatrudnionym osobom o ważnych kwestiach dotyczących organizacji pracy.

Drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne

Dobór drukarki pracującej w biurze należy rozpocząć od zastanowienia się, czy potrzebna jest tylko możliwość druku dokumentów, czy też ich szybkiego kopiowania. Na rynku dostępne są drukarki, które mają wbudowany skaner i kserokopiarkę, co rozszerza możliwości bez potrzeby zajmowania cennego miejsca. Dlatego większość firm decyduje się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego znanych i renomowanych firm, takich jak Canon, HP czy Epson. Warto zaznaczyć, że łączą one w sobie funkcjonalność aż 3 oddzielnych urządzeń, a jednocześnie są podłączone do komputera za pomocą jednego przewodu. Pozwalają także na uporządkowanie miejsca na biurku.

Kompaktowa drukarka atramentowa

Zakup drukarki atramentowej może być dobrym rozwiązaniem do niewielkiego biura. Pozwalają na druk dokumentów czarno-białych oraz kolorowych, co sprawdzi się podczas tworzenia prezentacji zawierających wykresy, tabele lub zdjęcia. Urządzenia tego rodzaju mają zwykle małe wymiary i są energooszczędne. 
Drukarki atramentowe mają atrakcyjne ceny i są szybko gotowe do pracy. Szybkość nie jest jednak tak duża, jak w przypadku drukarek laserowych. Poza tym w niektórych przypadkach może dojść do zaschnięcia tuszu w pojemniku, co powoduje zatkanie głowicy i konieczność serwisowania. Dlatego drukarka do biura w wersji atramentowej wymaga odpowiedniej obsługi, aby mogła służyć bezawaryjnie przed długi czas.

Wydajna drukarka laserowa

W dużych biurach lepiej sprawdzą się drukarki laserowe. Pozwalają na szybszy druk i są tańsze w eksploatacji niż urządzenia atramentowe. Korzystają one ze specjalnego tonera w formie proszku, który jest przenoszony na papier za pomocą światłoczułego bębna. Zazwyczaj cena drukarki laserowej jest wyższa niż atramentowej, jednak pojemnik z tonerem wystarcza na dłuższy czas, a sam wydruk może mieć wyższą jakość. Ma to znaczenie zwłaszcza w biurach, gdzie drukowana jest duża ilość dokumentów każdego dnia.

Do biura najczęściej kupowane są drukarki laserowe pozwalające na druk tylko monochromatyczny. Dzięki nim można osiągnąć najmniejszy koszt druku w przeliczeniu na arkusz papieru. W sklepach można znaleźć drukarki laserowe kolorowe, ale ich koszt eksploatacji jest znacznie wyższy. Dlatego w przypadku, gdy biuro potrzebuje korzystać z koloru niezbyt często, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest drukarka atramentowa.

Przydatne funkcje dodatkowe

Wiele drukarek posiada funkcje ułatwiające obsługę, zwłaszcza w przypadku korzystania z druku przez więcej niż jedna osoba. Pozwalają na łączenie się z siecią i wysyłanie danych do druku bezprzewodowo. Urządzenia wielofunkcyjne mają specjalne wyświetlacze umożliwiające ustawianie parametrów i uruchamianie funkcji nawet bez potrzeby podłączenia do komputera. Dzięki temu może z nich korzystać kilku pracowników biura jednocześnie, bez względu na zajmowane stanowisko.

Drukarka do biura powinna być wybierana przy uwzględnieniu potrzeb pracowników oraz najczęściej realizowanych funkcji. Należy kierować się wydajnością pracy, niskim kosztem tuszu, tonera lub innych materiałów eksploatacyjnych. Dzięki temu drukarka do biura będzie urządzeniem spełniającym potrzeby zarówno kierownictwa firmy, jak i wszystkich osób zatrudnionych w zakładzie pracy.