Kawa wysokiej jakości – czyli jaka?

Mnóstwo osób zaczyna swój dzień od wypicia filiżanki kawy, w celu pobudzenia swojego organizmu do działania. Bez wątpienia kawa prócz właściwości pobudzających, wyróżnia się także dobrym smakiem i przepięknym aromatem. Bogaty rynek kaw sprawia jednak, że nie zawsze do końca wiemy jaką konkretnie warto zakupić. Ziarnistą czy też mieloną? A może kawę w kapsułkach prosto do ekspresu? Jeśli zależy nam na spożywaniu kawy najwyższej jakości, warto zainteresować się pojęciem kawy speciality. Jest to określenie stosowane względem ziaren najwyższej jakości, choć niekoniecznie najdroższych. Taka jakość jest każdorazowo potwierdzana przez członków prestiżowego Specialty Coffee Association. Czym się ona konkretnie charakteryzuje?

Kawa speciality – jakie kryteria powinna spełniać?

Aby kawa mogła być określana tym mianem, musi uzyskać przez ekspertów minimum 80 punktów na 100 możliwych. Za co są one przyznawane? Między innymi za kolor, zapach, wygląd oraz smak ziaren. Ocenie podlegają ziarna po początkowym uprażeniu, a następnie po zaparzeniu. Nim ziarna takiej kawy trafią do klientów, są one wielokrotnie selekcjonowane. W efekcie tylko te najbardziej dorodne i spełniające wszelkie normy jakościowe, lądują na sklepowych półkach. Kawa tego typu, która jest uznawana za jakościową, to tzw. single origin. W tłumaczeniu jest to kawa jednorodna, czyli pochodząca z jednego zbioru, jednej plantacji, jednego regionu geograficznego i państwa.

Czym wyróżnia się kawa speciality?

Kawa speciality niekoniecznie musi być najdroższa w sklepie, ale bez wątpienia będzie wyróżniać się od razu po zaparzeniu. To co ją cechuje, to niepowtarzalny smak oraz aromat. To wszystko sprawia, że bez problemu można odróżnić ją od innych kaw pochodzących z danego regionu. Bukiet smakowy i zapachowy będzie różnił się w przypadku każdej kawy, ponieważ mają na niego wpływ naturalne warunki wzrostu i dojrzewania owoców kakaowca. Co zatem wpływa na ich jakość? Między innymi jakie jest nasłonecznienie w danym miejscu, z jakim rodzajem gleby mamy tam do czynienia i jak wysoko plantacja znajduje się nad poziomem morza. Taka kawa aby miała najlepszy smak, jest wypalana jedynie w stopniu lekkim lub też średnim.

Czy łatwo jest dostać na rynku tego typu kawę? Niestety nie. Najczęściej bowiem pochodzi ona z niewielkich plantacji, na których zbiory nie zawsze są obfite. Jest ona jednak dostępna w wielu specjalistycznych sklepach i palarniach kawy, w których przygotowuje się ją tuż przed sprzedażą. Wyjątkowe kawy tego rodzaju pochodzą między innymi z Ameryki Południowej, Afryki czy też Azji. To właśnie próbując tego typu produktów można tak naprawdę poznać prawdziwy smak kawy. Jeśli chcemy zakupić mniejsze lub też większe opakowanie do degustacji, kawy tego typu są dostępne między innymi na stronie: https://sklep.qcs.pl/. Można tam znaleźć oczywiście również wiele innych kaw, w szczególności ziarnistych, które mają głęboki i esencjonalny smak. Takie dobre produkty warto mielić samodzielnie tuż przed zaparzeniem, aby poznać ich najlepsze walory smakowe.