Jaka odzież będzie odpowiednia w moim zakładzie pracy: ochronna czy robocza?

odzież ochronna na stole

Zapewnienie swoim pracownikom optymalnego poziomu bezpieczeństwa, jest zdecydowanie najważniejszym obowiązkiem każdego pracodawcy. Trzeba jednak przyznać, że nie każdy potrafi się z niego wywiązać, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu niewiedza. W wielu przypadkach pracodawca nie zna dobrze się na kwestiach BHP, a wielu pracowników również nie zapoznaje się z nimi tak wnikliwie, jak byłoby to oczekiwane. Na szkoleniach pojawiają się niechętnie chociaż pojawiają się tam tematy, które powinny zainteresować szczególnie właśnie ich. Warto zatem zapoznać się chociaż z podstawowymi kwestiami dotyczącymi tego, czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej.

Podstawowe różnice między odzieżą ochronną a roboczą

Odzież roboczą, można w pewnym sensie nazwać odzieżą podstawową. Może ona być noszona przez pracownika na jego prywatnej odzieży lub też całkowicie ją zastępować. Nosi się ją jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy w zakładzie pracy nie występują żadne szkodliwe czynniki, które mogłyby zagrozić bezpośrednio zdrowiu oraz bezpieczeństwu pracownika. Taka odzież jest oczywiście dostosowywana do tego, jakie obowiązki wykonuje pracownik i na jakim stanowisku się znajduje. Warto zatem mieć świadomość tego, że występują różnice również w obrębie tej kategorii odzieży. Inaczej będzie ona bowiem wyglądać w przypadku pracownika przemysłowego, a inaczej dla osób zajmujących się gastronomią.

W przypadku odzieży ochronnej, ona również może zarówno zastępować odzież pracownika, jak i być noszona na jego prywatną. Jednak jej zadanie jest już znacznie poważniejsze, ponieważ ma ona chronić przed różnego rodzaju zagrożeniami, mającymi bezpośredni wpływ na życie oraz bezpieczeństwo każdego z pracowników. Dlatego też taką odzież stosuje się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie pracownicy mają przykładowo kontakt ze żrącymi substancjami chemicznymi. Może być ona również stosowana na stanowiskach pracy, gdzie istnieje ryzyko zranienia się ostrym przedmiotem. Aby spełniać wymagania pod względem prawnym, taka odzież musi posiadać niezbędne certyfikaty i spełniać normy, które są narzucone w konkretnej branży.

Odzież ochronna i robocza – wynajem oraz serwisowanie

Zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej lub też ochronnej, jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika. Skąd można ją natomiast wziąć? Zamiast kupować ją na własność, warto zastanowić się po prostu nad jej wynajęciem. Taką usługę w swojej ofercie posiada firma STAPOL. Ponad to zajmuje się ona również prowadzeniem kompleksowego serwisu odzieży roboczej, który obejmuje zarówno jej pranie, czyszczenie, jak naprawianie. W szczególnych wypadkach, gdzie odzież nie nadaje się już do użytku, jest ona również wymieniana. Więcej szczegółów na temat tej usługi, można przeczytać bezpośrednio na stronie: https://stapol.pl/uslugi/serwis-odziezy-roboczej. Z usług może skorzystać każdy przedsiębiorca niezależnie od tego, jak duża jest jego firma. Obecnie kompleksowemu praniu i wynajmowi odzieży zaufało już kilkaset firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *