
Technologia zalewa na ze wszystkich stron. Wiele urządzeń korzysta już z nowoczesnych rozwiązań, pozwalających im na monitorowanie, kontrolowanie, a także wykonywanie czynności, takich jak na przykład zapalenie światła w domu. Technologia rozwija się, tak by pomóc nam w codziennych czynnościach i ułatwić nam życie. Ciekawym rozwiązanie jest Internet rzeczy, który w połączeniu z internetem oferuje nowoczesne rozwiązanie dla inteligentnych domów i nie tylko.
Co to jest internet rzeczy?
Internet rzeczy (Internet of Things = IoT) to technologia pozwalająca połączyć urządzenia w jedną wspólną sieć. Mowa tu oczywiście o sieci działającej w trybie komunikacyjnym pomiędzy urządzeniami. Tego rodzaju technologia pozwala także na komunikowanie się urządzeń ze światem internetu. Z tego wynika, że oprócz wymiany między sobą informacji urządzenia mogą również pobierać, przesyłać informacje, dane z wykorzystaniem internetu. Urządzenia komunikują się pomiędzy sobą używając do tego celu technologi takich jak: WiFi, Bluetooth czy Ethernet. Korzystając z technologi loT możemy również zlecać urządzeniom wykonanie jakiegoś zadania. Tak funkcjonują na przykład urządzenia wykorzystane w automatyce inteligentnych domów.
Gdzie można wykorzystać internet rzeczy?
Technologie internet of things możemy wykorzystać choćby w urządzeniach zastosowanych w inteligentnych domach. Właściwie to każde urządzenie możemy połączyć ze sobą. Inteligenty sprzęt tak połączony jest częścią internetu rzeczy. Akcesoria bazujące na integracji z innymi urządzeniami to między innymi zegarki typu smartwatch. Inteligentny dom korzysta również z technologi IoT. Użyte tam rzeczy to na przykład: termostaty, kamery wykorzystywane do monitoringu, system do inteligentnego ogrzewania, łapmy, inteligentne żarówki, roboty sprzątające, lodówki, pralki. Urządzenia te świetnie komunikują się ze sobą. Na przykład kamera do monitoringu w technologi internetu rzeczy jest w stanie zintegrować się z czujnikami ruchu i w ten sposób wykryć obecność osoby w pomieszczeniu. Tego typu rozwiązania są bardzo pomocne kiedy na naszą posesję wchodzi nieznana osoba, intruz.
W wielu fabrykach w magazynach czujniki ruchu są powiązane z innymi czujnikami, które wysyłają komunikaty związane na przykład z temperaturą otoczenia, natężeniu oświetlenia czy też wilgotności. W rolnictwie czujniki umieszczone na przykład w glebie wysyłają dane cyfrowe o wilgotności.
Podsumowanie
zastosowanie internetu rzeczy jest naprawdę duże nie tylko w inteligentnym domu możemy wykorzystać tego rodzaju system, ale także w przemyśle, rolnictwie, transporcie itp. Wszystkie przetworzone informacje dostarczane przez odpowiednie sprzęty typu czujniki są zbierane do jednego miejsca i wyświetlane w odpowiednich urządzeniach, wyświetlaczach (komputery, smartfony). Popularne oprogramowanie do tego rodzaju to na przykład FLOWDOG.
Komunikacja typu loT w przyszłości będzie dynamicznie się rozwijać a jej zastosowanie stanie się coraz to powszechniejsze. Sztuczna inteligencja może się do tego w dużej mierze przyczynić, ponieważ SI umożliwia już w tym momencie bardzo dobre analizowanie informacji, danych skuteczniej niż człowiek.
Dowiedz się więcej o Internet of things z bloga flowdog.io