Dlaczego warto kupować aubiobooki i ebooki z legalnego źródła?

Audiobooki i ebooki przez wiele osób są docenianie i wybierane częściej, niż tradycyjne książki papierowe. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli często podróżujesz albo masz mało miejsca na trzymanie grubych, fizycznych pozycji. Ebooki i audiobooki są też przeważnie tańsze, ponieważ ich produkcja często bywa mniej kosztowna, a do tego nie ponosi się za sobą wydatków związanych z ich ekspozycją. Kupowanie ich z legalnego źródła jest szczególnie ważne dla rozwoju wydawnictwa oraz twórcy, który daną książkę stworzył.

Kto powinien sięgnąć po audiobooki i ebooki?

Wiele osób rezygnuje z ebooków, ponieważ uważają, że jest to dla nich rozwiązanie niewygodne. Czytanie na komputerze albo na telefonie często męczy, bo nie są to urządzenia, które są przystosowane do wpatrywania się w nie. Jeśli nie masz okularów zabezpieczających oczy przed nieprzyjemnym światłem monitora, możesz sobie zaszkodzić, korzystając z takich urządzeń. To często wpływa na sposób, w jaki czytelnicy postrzegają czytanie ebooków. Ten problem rozwiązuje zainwestowanie w czytnik. To niewielki koszt, bo podstawowe modele zaczynają się od dwustu złotych. Do tego wiele księgarni z ebookami i audiobookami ma w swojej ofercie takie urządzenia. Komfort czytania jest z nimi znacznie większy i można odczuć wyraźną różnicę.

Z audiobookami sprawa ma się już trochę inaczej. Nie ma znaczenia, na jakim urządzeniu się je odpala, a raczej warunki, w których się ich słucha. Wiele osób nie jest w stanie po prostu założyć słuchawek, usiąść i nic nie robić przez kilkanaście minut. To denerwujące, pojawia się wtedy poczucie marnowania czasu. Audiobooki to jednak dobre rozwiązanie, kiedy prowadzisz samochód albo sprzątasz. Każda czynność, która wymaga od Ciebie skupiania na czymś wzroku, ale przez pewien czas niekoniecznie angażuje twój słuch, będzie dobra do słuchania audiobooków. To, po jaką tematykę powinieneś sięgnąć na początek, zależy między innymi od podzielności twojej uwagi i umiejętności skupienia się na dźwięku, który dopływa do Ciebie bez przerwy.

Dlaczego legalne źródło jest lepsze?

Oczywiście podstawowym powodem jest moralność. Pobieranie kradzionych publikacji zawsze wiąże się ze współudziałem. Tak naprawdę tylko księgarnie z ebookami i audiobookami oraz biblioteki mogą być pewnym źródłem pozyskania plików. Jeśli pobierasz nielegalnie książki, okradasz każdą osobę, która uczestniczyła w jej produkcji, w tym wydawcę, autora, tłumacza czy redaktora. Sam na pewno nie chciałbyś, żeby ktoś w ten sposób narażał Cię na straty.

Drugim, równie istotnym powodem jest wygoda. Pliki ukradzione często zawierają liczne błędy, zacinają się albo były skanowane z książek papierowych i przerabiane potem na tekst w formie ebooka. Kupowanie oryginałów nie naraża Cię na te problemy. Książki są w kompletne, nic się w nich nie powtarza, a pliki audio nie zacinają się i są najwyższej jakości. Ktoś może powiedzieć, że to egoistyczny powód, żeby przestać pobierać kradzione pliki, ale w końcu w czytaniu książek chodzi o zaspokajanie swoich potrzeb i sprawianie sobie przyjemności.