Ile powinien wynosić ekwiwalent za pranie odzieży roboczej?

Wielu pracowników podejmując zatrudnienie, nie do końca zna swoje prawa. Dlatego niekiedy na własną rękę kupują sobie obuwie robocze, odzież czy też niezbędne akcesoria. Przepisy natomiast dość jasno i klarownie wypowiadają się na temat tego typu sytuacji. To pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewniać swoim pracownikom niezbędne wyposażenie oraz regularnie je wymieniać. Oczywiście pracownik również ma pewne obowiązki w tym zakresie, ale z pewnością nie odpowiada za zakup. Jak jest natomiast w przypadku prania odzieży roboczej? Do kogo należy ten obowiązek? W tym przypadku również pracodawca powinien o to zadbać. Może on porozumieć się z pracownikiem i zlecić jemu pranie odzieży, jednak wówczas zobowiązany jest do wypłacenia mu ekwiwalentu. Co to takiego? Są to pieniądze przeznaczone na konkretny cel i pochodzące od pracodawcy. W tym przypadku pozwalające na zakupienie środków czystości czy też uiszczenia opłat za wodę, którą generuje częste pranie mocno zabrudzonej odzieży roboczej.

Więcej o ekwiwalencie za pranie odzieży roboczej znajdziesz na stronie firmowej Stapol.pl

Jak wygląda fachowe serwisowanie odzieży roboczej?

Pracownik może zadawać sobie również pytanie o to, ile konkretnie powinien wynosić taki ekwiwalent? Nie jest to w żaden sposób uregulowane prawnie. Trzeba razem z pracodawcą dojść do porozumienia w tym zakresie i najlepiej ustalić stałą kwotę, która każdego miesiąca będzie dorzucana do pensji.

Znacznie wygodniejszym i mniej skomplikowanym rozwiązaniem, bez wątpienia będzie zatrudnienie firmy zewnętrznej, która będzie zajmowała się praniem odzieży roboczej dla wszystkich pracowników. Firmą świadczącą usługi w tym zakresie i dobrze radzącą sobie na rynku, jest STAPOL. Całą szczegółową ofertę w tym zakresie, można przeczytać na stronie: https://stapol.pl/uslugi/serwis-odziezy-roboczej.

Serwis, czyli między innymi pranie odzieży roboczej, w praktyce wygląda następująco. Każdego tygodnia firma przyjeżdża zabrać zabrudzoną odzież roboczą, natomiast na jej miejsce przywozi czystą. Odzież w serwisie jest prana, naprawiana w razie potrzeby, a czasem nawet zupełnie wymieniana.

Czy serwis odzieży roboczej jest opłacalny?

Odzież roboczą można w tym przypadku nie tylko oddać do serwisu, ale również wypożyczyć. Jest to zatem bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego pracodawcy, nawet jeśli prowadzimy stosunkowo niewielką firmę. Pracownicy zawsze muszą posiadać schludne i czyste ubranie. Szczególnie jest to ważne wszędzie tam, gdzie pracuje się chociażby z żywnością. By nie musieć dbać o to wszystko samodzielnie, lepiej jest zatrudnić odpowiedzialną firmę zewnętrzną.

Czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne pod względem finansowym? Oczywiście może się okazać, że jest to nieco droższe niż wypłacanie ekwiwalentu swoim pracownikom. Bez wątpienia jednak jest to opcja wygodniejsza na której może skorzystać nie tylko pracodawca, ale również i pracownik. Obie strony nie muszą bowiem martwić się już o nic w tym zakresie. Warto zatem bez wątpienia rozważyć tę opcję. Firma STAPOL współpracuje obecnie z liczną grubą właścicieli firm.