Jak wybrać odzież roboczą?

Jak wybrać odzież roboczą?

Wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież roboczą jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy związanych z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Czym różni się odzież robocza od odzieży ochronnej i co warto o niej wiedzieć?

Odzież ochronna a odzież robocza

Odzież ochronna to taka, która posiada certyfikaty zapewniające o spełnianiu przez nią norm BHP. Daje ona gwarancję ochrony przed niebezpieczeństwem, takim jak ogień czy żrące substancje. Dla przykładu odzież posiadająca narysowany symbol parasola to odzież przeciwdeszczowa. Odzież robocza jest natomiast swego rodzaju zastępstwem dla odzieży prywatnej, która mogłaby zostać narażona na uszkodzenia mechaniczne w trakcie wykonywania pracy. Do odzieży roboczej zalicza się m.in. koszulki, bluzy, spodnie robocze, obuwie, kurtki, nakrycia głowy, kamizelki ostrzegawcze czy też kombinezony. Te ubrania muszą być wykonane z trwałych materiałów i być wielokrotnego użytku. Ich główną cechą powinna być przede wszystkim funkcjonalność. Dla przykładu spodnie robocze czy bluzy powinny posiadać dużą ilość kieszeni, by najpotrzebniejsze rzeczy nosić zawsze przy sobie. Podczas wyboru odzieży roboczej warto zwrócić uwagę na materiał, gramaturę i technikę szycia produktów. Muszą być także dostosowane do panujących warunków oraz rodzaju wykonywanej pracy. W zimniejsze dni przyda się odzież ocieplana i wodoodporna, natomiast podczas upałów warto sięgnąć po odzież oddychającą i szybkoschnącą.

Wynajem odzieży roboczej

Wynajem odzieży roboczej to rozwiązanie warte rozważenia ze względu na liczne zalety. Firmy zajmujące się wynajmem zapewniają ubrania z wysokiej jakości materiałów, dopasowane do specyfiki określonego miejsca pracy oraz indywidualnych potrzeb pracowników. Dostawa czystej odzieży roboczej odbywa się raz na tydzień. Brudna i zużyta jest natomiast odbierana od klienta i zawożona do pralni. W tym miejscu następuje elektroniczna rejestracja ubrań ochronnych i ich segregacja według stopnia zabrudzenia. Do czyszczenia tego typu odzieży stosuje się łagodne, lecz efektywne środki, które eliminują wszelkiego rodzaju drobnoustroje i bakterie. Stroje po praniu są czyste i świeże, dzięki czemu pracownicy mogą czuć się w nich komfortowo podczas wykonywania obowiązków. Firmy zajmujące się wynajmem odzieży roboczej mogą dostosować do potrzeb klienta np. szerokość i długość nogawek czy rękawów. To dobre rozwiązanie dla branży budowlanej, spożywczej i innych. Firmy zapewniają serwis odzieży, dzięki czemu możliwa jest naprawa i wymiana zniszczonych uniformów.

 

Więcej w kwestii wyboru odzieży roboczej warto odwiedzić stronę firmową Stapol.

Podsumowanie

Każdy pracodawca powinien być zapoznany z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko w ten sposób zapewni pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków i będzie działał zgodnie z prawem. Jedną z najważniejszych kwestii jest zaopatrzenie pracowników w niezbędną odzież ochronną. Powinna być ona dostosowana do specyfiki miejsca pracy. Wygodnym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firm zajmujących się wynajmem odzieży roboczej.