Okulary progresywne

Jak wybrać okulary progresywne

Okulary progresywne

Tenże rodzaj okularów wyróżnia się specjalistyczną budową soczewek, która umożliwi nam wyraźne widzenie nie tylko dali, ale i bliży, jak i odległości pośrednich. Szczególnie zalecane są osobom, które cierpią z powodu prezbiopii. Zatem tym, którzy muszą używać dwóch par okularów – do codziennego użytku i do czytania. Docenią oni z pewnością zalety okularów, które wyeliminują potrzebę stosowania różnych szkieł na zmianę. Z okularami progresywnymi czynności codzienne nie będą już aż tak bardzo uciążliwe, gdyż nie istnieją tutaj ograniczenia co do widoczności z każdej odległości. 
W jaki sposób działają okulary progresywne?
Działanie okularów progresywnych opiera się na trzech strefach widzenia. Wyraźne widzenie dali możliwe będzie dzięki górnej części szkła, widzenie bliskich odległości umożliwi nam dolna część, zaś za odpowiednie widzenie odległości pośrednich odpowiedzialny jest środek okularów. Dzięki 3-strefowej konstrukcji okulary te stają się dla nas kompleksowe.
Z pewnością jednoogniskowe okulary pozwolą nam dostrzec rzeczy, które znajdują się blisko, niemniej jednak jeżeli pragniemy dojrzeć przedmiot umiejscowiony z daleka od nas, musimy zdjąć okulary, albo je zmienić. Jedna para okularów progresywnych wystarczy nam do tego, ażeby bardzo dobrze zobaczyć to, co znajduje się daleko i to co jest blisko. 

Jak dobiera się okulary progresywne?

Właściwe dobranie soczewek w okularach progresywnych stanowi wynik dostosowania ich do indywidualnych wymagań, które mogą objąć: 

zawód, który wykonujemy,
nasze predyspozycje,
aktywność,
aktualny stan wzroku,
różnicę korekcji wady wzroku między lewym, a prawym okiem. 

Specjaliści, dobierając okulary progresywne, powinni uwzględniać wszystkie powyższe czynniki. W pierwszej kolejności wykonywane jest pogłębione badanie naszego wzroku. Właściwą osobą, która zajmie się wykonaniem tegoż badania będzie optomerysta w jednym z salonów optycznych – taki specjalista posiada wszelakie kwalifikacje celem przeprowadzenia profesjonalnego pomiaru. Na jego podstawie wykonywane są gotowe, w stu procentach dopasowane indywidualnie okulary progresywne.

Ile kosztują okulary progresywne?

Zanim wybierzemy okulary progresywne warto, abyśmy pamiętali o tym, że tak, jak w wypadku każdego z rodzajów okularów korekcyjnych, nie kupujemy ich na całe życie. Okulary progresywne wymienia się zwykle co 2-3 lata. Czynnikiem, który zadecyduje o wymianie szkieł będzie niewątpliwie tempo pogłębiania się wady wzroku razem z wiekiem. Nawet właściwie dobrane okulary progresywne mogą nie powstrzymać prezbiopii, niemniej z pewnością poprawią komfort naszego widzenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *