
Okulary progresywne pojawiły się na rynku optycznym pod koniec lat 50. XX wieku, zmieniając w tym czasie jakość życia wielu osób. Dzisiaj znajdują się w podstawowej ofercie każdego salonu optycznego oraz na nosie wielu pacjentów okulistycznych. Czym są szkła progresywne? Kto ich używa, a także czy można mówić o ich wadach i zaletach?
Okulary progresywne – użytkownicy
Okulary progresywne przeznaczone są dla pacjentów, którzy chorują na starczowzroczność. Dolegliwość dotyczy przede wszystkim osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. Wraz z wiekiem soczewka w oku traci swoją naturalną giętkość, co staje się przyczyną gorszego widzenia. Mięśnie odpowiedzialne za koordynowanie pracy soczewki wykonują wtedy większą pracę niż do tej pory, by zapewnić właściwą akomodację oka. Zazwyczaj pacjent skarży się wtedy na zmęczenie oczu oraz ból głowy.
Okulary progresywne – wady i zalety
Okulary progresywne poprawiają widoczność obiektów znajdujących się blisko, jak i w oddali. Dedykowane są nie tylko osobom po ukończeniu czterdziestego roku życia, ale również tym, które posiadają kilka par okularów, a dzięki temu modelowi mogą wygodnie korzystać z jednej pary. W ten sposób mogą zapomnieć o zabieraniu ze sobą okularów do czytania i chodzenia, ponieważ obie funkcje spełniają okulary progresywne. Kolejnym atutem jest duży wybór szkieł progresywnych, które cechują się wysoką jakością. Poprawa widoczności i ograniczenie kilku par do jednej, to niewątpliwe zalety okularów progresywnych. Istnieją jednak ich wady. Mogą powiedzieć coś o tym pracownicy biurowi, którzy narzekają na węższy obraz widzenia przy długotrwałym siedzeniu przy komputerze. W związku z tym często dostosowują ułożenie głowy do wyświetlanego obrazu, co wpływa na gorszą jakość pracy i dyskomfort. W takim przypadku warto wymienić szkła na półprogresywne.
Kolejną wadą tego typu okularów jest stosunkowo długa adaptacja, do której trzeba się po prostu przyzwyczaić. Uzależniona jest od indywidualnych uwarunkowań, dlatego u jednych osób może przebiegać szybciej (kilkadziesiąt godzin), u innych dłużej (nawet do kilku tygodniu), to z kolei wpływa na zmęczenie oczu. W przypadku wad warto również podkreślić cenę szkieł, które są średnio droższe od pozostałych rodzajów.
Zazwyczaj jednak wady są niemal niewyczuwalne lub można się do nich szybko przyzwyczaić, biorąc pod uwagę fakt, że po wielu trudach i dyskomforcie można wreszcie z wyraźnie obserwować przedmioty położone zarówno blisko, jak i daleko, co zdecydowanie poprawia komfort życia.