Co to jest kawa organiczna i dlaczego warto ją pić?

kawa organiczna bio

USDA Organic jest to oznaczenie, które można spotkać na kawie organicznej. Taka kawa jest w pełni naturalna i wyprodukowana zgodnie z bardzo restrykcyjnymi normami, zapewniającymi o jej wysokiej jakości. Poniżej można przeczytać więcej na temat tego czym charakteryzuje się kawa organiczna oraz na jakich zasadach działają plantacje organiczne, zajmujące się jej produkcją.

Czym cechuje się kawa organiczna?

Wiele produktów może nosić miano organicznych, między innymi kosmetyki. W ogólnym rozumieniu słowo oznacza to, że dany produkt został wytworzony bez udział żadnych substancji pochodzenia chemicznego. Mowa tutaj między innymi o pestycydach, sterydach lub sztucznych nawozach. W skali całego roku na całym świecie jedynie 1-2% produkcji rolnej, zajmuje się właśnie wytwarzaniem organicznej żywności. W takich przypadkach rośliny nie są sztucznie nawożone, natomiast zwierzęta nie są karmione pożywieniem, powodującym ich nadmierny wzrost. W każdym kraju wymogi związane z żywnością organiczną, są nieco inne, ale zawsze utrzymywane są na bardzo wysokim poziomie. Polecamy dodatkowo szczegółowy i ciekawy artykuł: Co to jest herbata organiczna i dlaczego warto pić te z ekologicznych upraw?

Jak wytwarza się kawę organiczną na plantacjach?

Aby plantacja mogła zajmować się wytwarzaniem kawy organicznej i uzyskała niezbędne certyfikaty, musi spełniać podstawowe wymagania. Zalicza się do nich między inny prowadzenie całej uprawy na terenach, które są wolne od środków chemicznych i to sięgając aż 3 lat wstecz. Ponadto podczas wytwarzania kawy nie powinno się korzystać ze środków chemicznych lub też maksymalnie ograniczyć ich wykorzystywanie. To samo tyczy się przetwarzania kawy.

Jeśli na plantacji uprawy są różne, wówczas fizycznie trzeba oddzielać produkty mające certyfikat od tych, które nie są certyfikowane. Oddzielać należy je w trakcie transportu, pakowania i przetwarzania. Jeśli produkty te zetknęłyby się ze sobą, wówczas doszłoby do ich skażenia. Oczywiście osoby prowadzące takie plantacje muszą się liczyć z tym, że produkty regularnie będą poddawane kontroli jakości, czy utrzymuje się ona wciąż na tym samym poziomie.

Takie plantacje organiczne często są ulokowane w miejscach ocienionych, gdzie powstają własne ekosystemy, żyją normalnie zwierzęta. Dzięki temu plantacja zyskuje, podobnie jak i ostatecznie sama kawa.

Obecnie największe ilości kawy organicznej wytwarzane są w Peru, następnie w Meksyku oraz w Etiopii. Kawowce są roślinami delikatnymi, dlatego też chronienie ich przed substancjami chemicznymi, pozwala na uzyskanie w kawie najlepszego smaku. Kawa w swojej naturalnej postaci jest również źródłem antyoksydantów, dlatego najlepiej pijać ją w organicznej postaci. Taka kawa jest droższa, ale także smaczniejsza i bezpieczniejsza dla organizmu, a na zdrowiu nigdy nie powinno się oszczędzać. Szczególnie jest to ważne, jeśli w ciągu dnia pijamy spore ilości kawy.

Dobrej jakości kawę organiczną można zakupić w sklepie: Quba Caffe. Taka kawa to świetny wybór dla samego siebie, ale również i w formie prezentu. Warto chociaż raz ją zakupić i porównać jak smakuje ona w porównaniu do innych kaw, nieorganicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *