Wybór idealnej herbaty liściastej – rodzaje i właściwości

herbata liściasta

Herbata jest napojem, który rozgrzewa przemarznięte ciało w zimowy dzień. Potrafi też rozbudzić, ukoić nerwy a nawet przynieść orzeźwienie w upalnym okresie. Jej rodzajów, sposobów parzenia i podawania jest niezliczona ilość. Najważniejsze jednak jest to, że opiera się na tradycji i jest symbolem różnych kultur.

Przykładowe rodzaje herbat liściastych

Herbata czarna jest jedną z najbardziej popularnych odmian. Przeważnie jest produkowana z rozwiniętych liści. Może mieć ona właściwości pobudzające, ale też pomagać na trawienie. Prawidłowo, tak aby móc cieszyć się jej walorami oraz najlepszym smakiem, powinna być parzona w 95 stopniach przez 3 minuty. Herbata ta, dzięki dodatkom takim jak suszone owoce czy kwiaty, może uzyskać przeróżne smaki.

Herbata zielona powstaje dzięki przetworzeniu młodych liści. Ma ona mnóstwo pozytywnych właściwości, przykładowo przeciwpróchnicze oraz przeciwutleniające. Może wspierać walkę z otyłością. Odpowiednie parzenie tego wariantu to do 3 minut w temperaturze 70-80 stopni w celu pobudzającym lub 4-6 minut w celu relaksującym.

Herbata czerwona jest produkowana dzięki fermentacji liści i ma właściwości odchudzające, pomaga też oczyszczać organizm z toksyn. Najlepsze efekty uzyska, gdy będzie parzona między 1 a 3 minuty w temperaturze 90 stopni. Jej smak jest specyficzny i może nie być odpowiedni dla każdego.

Herbata biała pochodzi od nierozwiniętych jeszcze liści. Jest bardzo delikatna, ale jej właściwości pomagają w utrzymaniu koncentracji i mają funkcje antyoksydacyjne. Parzenie jej powinno trwać do 5 minut w 70-80 stopniach.

Przeczytaj również o herbacie niebeskiej Ooolong i jej cennych właściwościach.

Wybór odpowiedniej herbaty

Idąc do herbaciarni można spotkać się z ogromnym wyborem herbat zamkniętych w specjalnych pojemnikach. Ilość smaków i rodzajów może być przytłaczająca i utrudniać podjęcie decyzji.

Początkowo warto jest zawęzić wybór do rodzaju herbaty, czy będzie to czarna, zielona, biała bądź jeszcze inna. Ułatwić sprawę powinna też świadomość jakie aromaty i smaki sprawiają nam przyjemność, a jakich nie tolerujemy. Przykładowo, ktoś może woleć smak czarnej herbaty z nutą cytryny, a inna osoba herbatę zieloną z dodatkiem suszonych owoców.

Jeśli nasza przygoda z herbatą dopiero się zaczyna bądź chcemy spróbować czegoś nowego, warto jest sprawdzić różne warianty węchem. W dobrej herbaciarni, sprzedawca powinien otworzyć pojemnik z herbatą i pozwolić powąchać tyle odmian, aż znajdziemy idealną.

Herbata nie obędzie się bez słodkiego poczęstunku!

Szczególnie w trakcie spotkania na herbatę, miło jest przekąsić do niej coś słodkiego. Deser jednak, nieumiejętnie dobraną herbatą łatwo jest zepsuć. Idealne połączenie polega na uzupełnianiu się smaków poprzez neutralizowanie się gorzkich i słodkich nut. Do tych najsłodszych deserów najlepiej jest zaserwować czarną herbatę bez dodatkowych aromatów. Do delikatnych bądź kwaśnych deserów, można poeksperymentować z kwiatowymi lub owocowymi smakami.

Rodzajów i wariantów herbat jest tak wiele, że każdy powinien znaleźć odpowiednią dla siebie. Nie ma nic przyjemniejszego niż rodzinne spotkanie bądź plotki z przyjaciółką przy filiżance dobrej herbaty!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *